הסבר על תחליפי עץ \ עץ תעשייתי

בפרק זה נסביר על התחליפים הקיימים לעץ הטבעי. בחלק מהמקרים שתגיעו לחנות, יוצגו לפניכם תחליפים אילו כ”רהיטי עץ”
העץ התעשייתי נוצר ידי אדם וכולל גם מרכיבים של עץ טבעי. העץ התעשייתי הוא חיבור מלאכותי של סיבים, שבבים, לוחות וחלקיקים המודבקים יחדיו על מנת ליצור חומר מרוכב.
חלק גדול מחנויות הרהיטים והרשתות הגדולות מוכרות רהיטים תעשייתיים באיכות ירודה מאד תחת שכבות של צבע או תחליפים אחרים.

לביד סנדוויץ’
הסנדוויץ’ מורכב משכבות עץ דקות המודבקות זו לזו. השכבות מודבקות בזוית של 90 מעלות כדי שסיבי העץ לא יהיו באותו כיוון. מבנה זה של 90 מעלות יותר לוח חזק עם עמידות גבוהה ללחצים. השכבות מהן בנוי לביד הסנדוויץ’ יכולות להיות עשויות מסוגי עץ שונים, איכותיים יותר ואיכותיים פחות. מרכיב חשוב נוסף בלבידי הסנדוויץ’ הוא איכות הדבק בו משתמשים. קיימים מספר סוגים של לבידי סנדוויץ: צפצפה, ליבנה(בירץ’) ושילובים שונים. ללביד שנחשב לאיכותי ביותר הוא הליבנה, זאת בגלל חוזקו ומשקלו הסגולי הגבוה של העץ. איכות הלביד נמדדת גם בפרמטרים של : כמה ישרה הפלטה, האם העובי משתנה או קבוע, האם ישנם פגמים בלביד . ככלל ישנן כמה רמות איכות לכל סוג של לביד והאבחנה בניהן מורכבת.

סיבית-MDF
לוח המיוצר מסיבי עץ עדינים המעובדים עם דבק ומסודרים בצורה אחידה לכל עובי הלוח. החומרים בהם משתמשים להכנת הסיבית הם נסורת של עצים שבעבר נחשבה לפסולת. החומר עובר תהליכי אידוי וכבישה בטמפרטורה ולחץ גבוהים. החוזק ואיכות הלוח נקבעים לפי צפיפות הסיבים סוג השרף ונתוני תהליך הכבישה. הלוחות צריכים לעמוד בתקן E1 , תקן המונע שימוש בדבקים רעילים בהכנת הלוח . קיימת מחלוקת לגביי עמידותו של ה MDF לאורך שנים רבות. את הסיבית מצפים בחומרים שונים כגון : פורמייקה,פורניר, מלמין למתן מראה של עץ אמיתי.. ניתן למצוא לוחות של סיבית באיכויות שונות , בגלל שייצור הסיבית הוא תעשייתי הסיבית מגיעה ממקומות שונים בעולם ובאיכויות שונות.
יתרונותיו הבולטים של ה – MDF
1.  מראה שלם ללא חלקיקים. עובדה זו גם גורמת לכך שהלוח לא מתבקע או נחרץ. 
2. נוח לעבודה ולכן ניתן לעצב את החומר בקלות. 
3. גמישות – הלוח גמיש וניתן לעצב איתו צורות רבות. 
4. אחידות בעובי ובחוזק לאורך כל הלוח. 
5. מחיר זול יותר מעץ טבעי.
חסרונות בולטים  : 
1. עלול לפלוט גז רעיל. 
2. כבד מאוד (עקב דחיסות החומר). 
3. לא עמיד לרטיבות
שבבית
השבבית הוא לוח עץ המורכב משבבי עץ גרוסים המודבקים להם יחדיו. את השבבית ניתן לייצר למעשה מחומרים שנחשבו בעבר לפסולת, כגון נסורת. 
השבבית מצופה בפורניר, מלמין או פורמייקה למתן מראה של עץ אמיתי. 
בעבר ייצור הסיבית היה יקר אך כיום בשל התקדמות טכנולוגית הייצור זול הרבה יותר וחברות רהיטים רבות משתמשות בסיבית בכמויות גדולות מאוד
החיסרון הבולט של השבבית היא חוסר עמידותו של הלוח ללחות ורטיבות. כאשר רטיבות חודרת בין שבבי הלוח, הוא מתנפח ומתעוות
ציפויים הקיימים לעץ התעשייתי : 
פורמייקה: היא מוצר תעשייתי המיועד בעיקר לציפוי משטחים ועשוי מנייר קראפט (נייר אריזה) ספוג במלמין נוזלי וכבוש בטמפרטורה גבוהה. השכבה העליונה של הפורמייקה עשויה מצבעים שונים. 
פורניר: שכבה דקה של עץ (0.2-1.0 מ”מ), שהופרדה מבול העץ ע”י קילוף ,ניסור או חיתוך ומודבקת על לוח יסוד. הציפוי בפורניר נותן ללביד מראה של עץ מלא מסוגים שונים
מלמין (MELAMINE) : ציפוי דקורטיבי סינתטי (כמו פורמייקה), בעובי דק 0.2 מ”מ המודבק בכבישה, בלחץ ובטמפרטורה גבוהים ישירות על לוח היסוד (שבבית או M.D.F) קיים במגוון צבעים ומרקמים. 
 
צבע : בתחום זה שתי קטגוריות – 
1.צביעה שקופה (בדרך כלל על עץ ופורניר) המשמשת כשכבת הגנה ומשקפת את הגוון (הטבעי או המגוון) והמרקם המקורי של החומר.
בתהליך זה השימוש הוא בלכה שקופה שאינה מושפעת מאור. 
2.צביעה אטומה המאפשרת קשת של גוונים וגימורים באפקטים חלקים מסורתיים (מט,משי וכו’) ובאפקטים חדשניים המתאפיינים בברק גבוה, מראה עתיק, מראה גבישי ואו הדגשה של נקבוביות העץ.
לסיכום: אנו בעץ מלא אירופה לא משתמשים בחומרים תעשייתיים בכל הרהיטים. אנו מקווים כי מאמר זה יעזור לכם לשאול את השאלות הנכונות ולהבין את התשובות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקבל
15% הנחה?

הרשמו למועדון הלקוחות שלנו (בחינם) ומיד תקבלו קוד הטבה של 15% לרכישה באתר (בקנייה מעל 700 ש”ח).

במילוי טופס זה הנך מסכים/ה לקבל חומרים שיווקיים באמצעות דוא”ל ומדיות אחרות. בכל שלב תוכל/י להסיר עצמך מרשימת התפוצה | המבצע בתוקף עד ה- 31.8.19 | ט.ל.ח


תודה!

קבלו מאיתנו 15% הנחה לרכישה הקרובה

קוד קופון “אוגוסטחם”

תקף בהזמנה מינימאלית של 700 ₪ | עד ה- 31.8.19