8 עצות שימושיות לקניית רהיטים

מי מכם משעוניין לקנות רהיטים יוכל להפיק תועלת רבה מכתבה זו.
רכישת רהיטים היא עניין מורכב ומצריך מאיתנו מעורבות רבה והבנה בתחומים בהם אנו לא ממש מבינים.
אחד התחומים בהם יש תביעות צרכנות רבות יותר הוא תחום הרהיטים, מספיק שתחפשו בגוגל תחת הערך “תביעות רהיטים” תקבלו תוצאות רבות המראות את חלק מפסקי הדין והתביעות בתחום זה. הנושאים הינם רבים ומגוונים כגון, אי עמידה בלוח זמנים,קבלת גדם שונה ממה שסוכם,קבלת מוצר בצבע שונה ממה שהוזמן,קבלת חומר שונה ממה שהובטח ועוד.
חלק גדול מהחנויות מנסות להיפתר ממלאי קיים לעיתים בדרכים לא ישרות. המלאים כוללים דגמים פחות מוצלחים ומוצרים אותם החזירו לקוחות. חלק גדול מאותן טעויות\הטעיות מגיעות לבתי המשפט. בבתי המשפט ניתן לראות ניסיונות רבים של התחמקות החנויות מעמידה בהסכם החתום עם הלקוח.
אחד הנושאים הבעייתיים או הנושא הבעייתי ביותר הוא נושא טיב החומרים
לאחרונה הייתי במספר חנויות רהיטים במטרה לחפש שולחן אוכל וכסאות . אנשי המכירות בחנויות השונות מבטיחים דברם רבים שחלקם לא ממש הגיוניים. בחיפושי אחר שולחן מעץ מלא נתקלתי בתיאוריות רבות המסבירות למה סיבית טובה יותר מעץ מלא ומדוע כדאי לי להזמין שולחן מ MDF
חלק מהרהיטים עשויים להיראות דומים לרהיטי עץ מלא והם עשויים סנדוויץ’ עם ציפוי פורניר. (שכבת עץ בעובי של כ 0.2 מ”מ ) בחלק מהמקרים מוצרים אילו הם באיכות טובה אבל השאלה היא מה אתם מחפשים. חומר זה מחירו זול בהרבה מעץ מלא (למעט עצים רכים כמו אורן). כשאנו מדברים על עץ מלא הכוונה הברורה היא חומר שהוא גוש עץ מסוג מסוים ולא לוח סנדוויץ’ או MDF שעליו מודבקת שכבה דקה של עץ טבעי. עץ מלא הוא מוצר יקר וכמעט ואין אפשרות לקנות אותו בזול.
בגלל חוסר הידע ממנו סובלים רוב הלקוחות המחפשים רהיטים הם עלולים “ליפול בפח” אתם תצטרכו למצוא את החנות ההוגנת שתומר לכם שהשולחן עשוי מסנדוויץ’ ,MDF או סיבית ולא מעץ מלא. בבדיקה שערכנו במספר חנויות ומרכזי קניות הוצגו לנו רהיטים העשויים מסנדוויץ’ או MDF עם ציפוי פורניר כרהיטי עץ מלא. בחלק מהמקרים כתוב בשלט שעל השולחן שהוא עשוי מ”עץ אלון” . אם תשאלו שאלות ישירות ותראו ידע מסוים בתחום יתחילו התירוצים ויספרו לכם כמה אתם לא מבינים כלום. כנראה שגם תשמעו בחלק מהמקרים למה המוצר אותו אתם רואים בחנות הוא יותר טוב ממה שאתם מחפשים.

טיפים:
במקומות שאתם לא מכירים לא מומלץ לשלם לפני קבלת הסחורה.
בדקו את המוצר מייד שהתקבל. אם משהו לא נראה לכם צלמו והחזירו לאריזה
היזהרו ממציאות. אם נתקלתם ב”מציאה” נסו לבדוק היטב מה הסיבה למחיר הנמוך.
וודאו שכל הפרטים יהיו רשומים בהזמנה. הפרטים הם: צבע, מידה,דגם סוג העץ וגם עץ מלא. אילו הם פרטים חשובים ביותר שיאפשרו לכם להימנע מקניית מוצר שלא רציתם. בנוסף אם תהייה בעיה עתידית תוכלו לתבוע .
בדקו את החנות באינטרנט, האם יש לחנות עבר של תביעות ו/או תלונות
שמרו את הטפסים אותם אתם מקבלים מהחנות , אם ניתן צלמו גם את המוצר בחנות

 
הבעיה היא שאם אתם תחפשו ‘עץ מלא’ מטעמיכם שלכם, תצטרכו להתאמץ כדי למצוא מוכר רהיטים ישר שיאמר לכם שהרהיטים שלו עשויים סנדוויץ’ ופורניר. כמעט כולם ימהרו ויאמרו שהרהיטים שלהם עשויים עץ מלא ורק אם תדחקו אותם לקיר בידענות, ימהרו הללו להתקפל בתירוצים שונים ומשונים ואף יתקפו אתכם בטענה ש-‘אין אתם רציניים’ בניסיון להיפטר מכם או יסבירו לכם כמה אינכם מבינים.
בהזמנה, רבים לא יקפידו לשים לב כי סוג החומר לא נרשם על ידי המוכר ולא בכדי. הלה עושה זאת ביודעין, בכדי להגן על עצמו בפני תביעה במידה ותגלו את האמת אודות הרהיטים שהזמנתם. גם לו ירשום את סוג החומר, ינסה לרשום את כינוי העץ או ביטוי כלשהו בלתי מחייב אחר ואם תעמדו על רישום החומר – ינסה המוכר להתחמק מכך בתירוצים שונים.
גם אם לא יתחמק – עובד המוכר בשיטת ‘מצליח’ – שכן מעטים הם אלו המבינים בסוגי העץ או המסוגלים להבחין בפורניר ומתוכם, מועטים עוד יותר אלו המגיעים לכדי תביעה בארצנו שכן מאחר והמשפט (גם בתביעות קטנות) עשוי להדחות עד שנתיים ויותר, רבים מוותרים על התענוג ובולעים את הגלולה המרה לרווחתו של המוכר הנוכל.
גם אם בוא תבוא התביעה (הנתבע יתחמק לרוב בטענה שהבטיח לכם “עץ” ומעולם לא התחייב ל-“עץ מלא” או שאתם לא הבנתם נכון), לצערי השופטים כמעט ואף פעם אינם פוסקים פסק דין לדוגמא ולרוב מסתפקים בהשבת הכסף לתובע בתמורה להחזרת המוצר, או בפיצוי חלקי בלבד בגין זיקת ההנאה שהיתה לתובע מן המוצר שקיבל. אז כן, שיטת ‘מצליח’ עובדת שכן במקרה הגרוע המוכר יחזיר את הכסף ויקבל את הסחורה חזרה – ואז ימכור אותה לקורבן הבא – על כן בעצם הוא יכול רק להרוויח וההפסד שלו נדיר וזעום.
 
אז עצתי לכם/ן היא זו:
1. אין מציאות. במידה ואתם/ן באים/ות לרכוש פינת אוכל, מיטה או חדר שינה באלפי שקלים בודדים – הם לא מעץ מלא/גושני ברוב המקרים ומוכרים לכם שקר בכדי שתקנו (ישנו קומץ רהיטים מהמזרח הרחוק שאכן עשויים עץ מלא אבל אין רבים כאלו).
2. עמדו על כך שהכל יהא רשום. הכל זה צבע, חומר, סוג החומר, סוג העץ (ישנם סוגי עצים שונים), מידות וכל דבר אפשרי. הקפידו שהרישום לא יהא שם של דגם דוגמת “צבע אלסקה” אלא לפחות תיאור כללי של הגוון (לדוגמה “חום כהה”). כנ”ל לגבי סוג העץ (“לבנה”, “בוק” וכד’ בצירוף ציון מפורש חד משמעי של “עץ מלא” ו/או “עץ גושני” ולא דברים ערטילאיים דוגמת “עץ איכותי” או “עץ אמיתי” אשר אינם מחייבים דבר).
3. בידקו את ההיסטוריה של החנות באינטרנט. אם מצאתם תביעות נגדם – התרחקו מהם!
4. עמדו על כך שהחשבונית שתקבלו תהא עם שם החברה המדוייק, כתובתה ופרטי המוכר מפורשות. שיטה נוספת להתחמקות מאחריות על ידי משווקי הרהיטים הנה פתיחת 5-6 חברות דמה והנפקת חשבוניות על שם אחת החברות, תוך ניסיון התחמקות בטענה שהחשבונית לא הופקה מעולם על ידי החנות ולכן איננה מחייבת.
5. שלמו בצ’קים ודרשו לבחון את הסחורה לפני הובלתה אליכם, טרם סגירת החשבון מול המוכר (אל תשלמו הכל מראש, בשום אופן!). שיטה ידועה של המוכרים הנה לאפשר תשלום באשראי ומהרגע שסופקה הסחורה (לא משנה מה סופק – גם אם זה גוש בטון) – אין דרך לבטל את התשלום וחברת האשראי תסרב לבטל את החיוב. מאותו הרגע תוכלו לפנות אך ורק לבית המשפט. בכדי למנוע מכם לסרב לקבל את הסחורה ולפנות לחברת האשראי, עשויים לעיתים המוכרים לנטוש אותה בפתח ביתכם ולמהר להודיע לחברת האשראי שהמוצר נמסר לידיכם.
6. בחנו את המוצר מיד לכשיגיע אליכם. אם איננו מה שהזמנתם, אל תשתמשו בו והותירו אותו באריזה. במידה ותשתמשו בו, סיכוייכם לזכות בתביעה במידה ותחליטו לתבוע, נמוכים לאור שימושכם במוצר שילקח בחשבון על ידי השופט. דאגו לצלם את המוצר במצבו המקורי כפי שסופק – שכן זו תהא ראייה בתביעה.
7. שמרו כל פיסת נייר ותכתובת עם המוכר. רצוי אף לצלם את המוצר שאתם מזמינים באולם התצוגה, בכדי שתוכלו להציג את ההבדל בין המוצר שהוזמן לזה שסופק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים לקבל
15% הנחה?

הרשמו למועדון הלקוחות שלנו (בחינם) ומיד תקבלו קוד הטבה של 15% לרכישה באתר (בקנייה מעל 700 ש”ח).

במילוי טופס זה הנך מסכים/ה לקבל חומרים שיווקיים באמצעות דוא”ל ומדיות אחרות. בכל שלב תוכל/י להסיר עצמך מרשימת התפוצה | המבצע בתוקף עד ה- 31.8.19 | ט.ל.ח


תודה!

קבלו מאיתנו 15% הנחה לרכישה הקרובה

קוד קופון “אוגוסטחם”

תקף בהזמנה מינימאלית של 700 ₪ | עד ה- 31.8.19